Чи повернуть Первомайську історичну назву
Друге на Миколаївщині за чисельністю населення місто Первомайськ перейменують згідно з вимогами Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».
Первомайськ має унікальну історію. Своєрідність її полягає в тому, що місто утворене з трьох поселень, які належали до трьох різних держав – Запорізької Січі, Туреччини та Польщі. В різні часи ці окремі частини міста мали такі назви, як Богопіль, Ольвіополь та Голта.
А Первомайськ до 1782-го року мав історичну назву Орлик. Навесні 1676 року Гетьман Запорізький Іван Самойлович направив козака Степана Підстреленого із завданням підшукати в гирлі річки Синюха поблизу польського і османського кордонів місце для будівництва укріплення. Того ж року й було побудовано фортецю у вигляді правильного восьмикутника. Козаки назвали своє укріплення «Орлик» (від назви місцевого урочища). Територія увійшла до складу Бугогардівської паланки Запорізької Січі.
Цілком логічно, що наразі під час процесів, пов’язаних з перейменуванням населених пунктів, Первомайськ мав би повернути свою історичну назву, – Орлик. Тим більше, що вона би нагадувала про видатну постать, автора першої української Конституції Пилипа Орлика, який увійшов до історії, як державний, політичний, військовий діяч.
Натомість, навколо варіантів назв міста тривають бурхливі обговорення, до яких долучаються журналісти, краєзнавці, історики, громадськість. Більшість з них висловлюється за автентичну назву «Орлик». Це такі відомі в журналістиці та краєзнавстві люди, як миколаївський боєць Ілля Зелінський, виходець з Миколаївщини, журналіст та історик Вахтанг Кіпіані. Спираючись на історичні факти, вони доводять, що Первомайськ має називатися саме «Орлик».
Проте є і противники такої назви. Більш того, ті, хто проти «Орлика», наводять досить сумнівні аргументи, які не мають жодного відношення до історії Первомайська. Так, наприклад, на засіданні виконкому Первомайської міської ради звідкись з’явилася назва Богославськ. Прихильники цієї, абсолютно не характерної для міста назви пояснювали, що, мовляв, кожна літера у назві відповідає трьом частинам міста, а також назвам річок. Богополь, Ольвіополь, Голта, Орлик, Синюха, Гілея, Вода (місто на воді), Синюха, Кодима. У істориків така позиція викликає хіба що подив.
А один з депутатів запропонував свої варіант назв міста, які жодного відношення до міста не мають. Наприклад, Ольвія. Відомо, що Ольвія, як давньогрецьке місто-держава існувало зовсім в іншій частині Миколаївщини, на узбережжі Дніпро-Бузького лиману і жодного відношення до Первомайська не має. Натомість депутат настільки активно нав’язав свою думку, що комісія з перейменування скасувала своє попереднє рішення про два варіанти назви. І чомусь ухвалила нове рішення з шести варіантів, яке запропонував депутат.
Починаючи з вересня цього року, коли топонімічна комісія міськвиконкому вперше зібрала на своє засідання і станом на сьогодні, рішення про вибір назви змінювалися щонайменше п’ять разів. І до цього часу як і Первомайській громаді, так і на рівні області та країни ведуться жваві обговорення з приводу перейменування.
Наступними кроками до остаточного перейменування будуть громадські обговорення та послідуючі етапи обговорення на засіданнях комісії з питань найменування та перейменування об’єктів топоніміки. Назва, що отримає найбільше схвалення серед мешканців Первомайської громади буде винесена на затвердження сесії міської ради.
Якщо ж містяни не дійдуть остаточного висновку до 24 січня 2024-го року, свою назву їм запропонує Верховна Рада України, яка вона і затвердить. Тож, первомайцям слід використати свій шанс та обрати назву, яка максимально чітко впишеться в історичне минуле міста