Інвестиційні проєкти та готовність до складнощів: голова Врадіївської ТГ розповів про життя громади

03 Січня 2024, 12:05
Інвестиційні проєкти та готовність до складнощів: голова Врадіївської ТГ розповів про життя громади 342
Інвестиційні проєкти та готовність до складнощів: голова Врадіївської ТГ розповів про життя громади

Особливістю Врадіївської територіальної громади Первомайського району Миколаївщини є те, що після адміністративної реформи вона залишилась у тому ж складі населених пунктів, і у тих же адмінкордонах, що і колишній Врадіївський район: Врадіївська селищна рада та 11 сільських рад (селище Врадіївка та ще 36 населених пунктів).

Про життя громади її голова Микола Москаленко розповів виданню «Південна правда».

«Об’єднавшись в одну громаду, ми взяли під своє крило ті сільські громади, які самостійно не змогли б себе забезпечити, – розповідає голова Врадіївської ТГ Микола Москаленко, – а перевіркою на міцність, звичайно стало 24 лютого 2022 р. та події, які відбулися після нього і дотепер»

На щастя, обстрілів Врадіївщина не зазнала, але її населення активно включилось у процес протистояння російським агресорам. Чи не так?

– Початок війни вніс форсмажорні корективи в роботу нашої громади. Звичайно це був шок. Не хотілося вірити в це. Але дуже швидко почали діяти, допомагати нашим воїнам, котрих треба було розселити, нагодувати, забезпечити всім необхідним. В рамках договору з військовими, у 2023 році ми на їх потреби перераховували до 6 мільйонів гривень щомісячно з надходжень до бюджету від ПДФО. Також забезпечували підрозділи територіальної оборони запчастинами для автомобілів, електростанціями, продуктами харчування, гігієни тощо.

В перші дні війни деякі наші люди останню свиню віддавали з двору, пенсіонери несли кошти з своїх невеличких пенсій… Це було дуже зворушливо. Наші хлопці, які знаходяться на передовій, досі телефонують і дякують врадіївчанам за підтримку, теплоту, щирість, людяність…

Населення громади та працівники селищної ради і досі з ентузіазмом займаються плетінням маскувальних сіток для військових. Коли наші земляки приїздять у відпустку, ми ці сітки передаємо їм.
У громаді проводяться благодійні концерти, ярмарки, збори від котрих йдуть нашим захисникам. У громаді діють волонтерські організації.

Переселенців багато прийняли?

– Так, деякі сім’ї врадіївчан селили у себе по 10-12 біженців. Із Херсонської, Харківської, Донецької, Запорізької областей, небезпечних районів Миколаївської області. Дуже багато приймали переселенців. Населення нашої громади у найтяжчі часи майже подвоїлося. Згодом, люди або повернулися до своїх домівок, або поїхали до інших місць. Нині чисельність населення приблизно має довоєнний рівень.

Наскільки у громаді готові до можливих ускладнень? Блекауту?

– Коли почалися обстріли області, ми поставили перед собою завдання, щоб кожна школа, дитсадок, багатоповерховий будинок мав своє укриття. Ми знайшли для цього приміщення та укомплектували всім необхідним (генератори, запаси води та інше). На сьогодні лише одна школа з 11, в громаді не має укриття. Але і це питання плануємо вирішити.

На сьогодні головне завдання пройти складний зимовий період. У Врадіївці та у кожному старостинському окрузі відкрито пункти незламності, пункти обігріву. Вони забезпечені генераторами, запасами води та їжі. Також - альтернативними каналами зв’язку на випадок зникнення мобільного чи інтернету.

Щодо водопостачання населення, то вирішуємо питання по забезпеченню генераторами наших свердловин (на випадок зникнення світла). Зараз очікуємо на поставку цього обладнання.

На чому сьогодні тримається економіка громади?

– Основне – це сільське господарство. Здебільшого – це невеличкі фермерські господарства, які займаються вирощуванням сільгоспкультур. Звичайно з десятками маленьких підприємств владі ТГ працювати складніше, аніж якщо б це було б 2-3 великих. Але маємо що маємо. Тож, працюємо. А з великих по масштабах громади промислових підприємств у нас – підрозділ НІБУЛОНа та Врадіївський елеватор.

Які інвестиційні проєкти втілюєте?

–Їх декілька. Вже є результати співпраці з американцями у проєкті USAID з підвищення ефективності роботи і підзвітності органів місцевого самоврядування «Говерла». За його допомогою ми, зокрема, хочемо зміцнити житлово-комунальне господарство громади. Днями в рамках «Говерли» ми отримали багатофункціональний екскаватор-навантажувач CASE 570V Backhoe Loader. Він здатний працювати в умовах суворого клімату та бездоріжжя, його можна використовувати для прокладання або ремонту комунікацій, а також для переміщення вантажів всіх типів – від сипких до важких монолітних конструкцій.

Також, за допомогою цього проєкту плануємо вирішити питання енергозбереження, утеплення дитсадків та шкіл. Першою у цьому напрямку буде найбільша у громаді Врадіївський ліцей № 1.

Наша громада, як учасник такого проєкту, отримує комплексну підтримку для покращення інституційної спроможності органів місцевого самоврядування, вдосконалення управлінських практик, надання послуг та місцевого економічного розвитку.
Вдячні, та маємо надію на подальшу плідну співпрацю.

Коментар
16/03/2025 Субота
15.03.2025
14.03.2025